BLOG my.cz

RSS

Jsme okouzlení sociálními sítěmi a jsme na to hrdí

Při čtení editorialu k aktuálnímu M&M (10/2012) polil nejednoho specialistu na sociální sítě studený pot. Daniel Köppl v něm totiž přichází s tvrzením, že sociální sítě jsou pouze jakousi hračkou v rukou marketérů a peníze vložené do jejich využití jsou pro firmy zmařenou investicí bez jakéhokoliv výraznějšího efektu.

Je pochopitelné, že s tímto poněkud krátkozrakým tvrzeními z principu nemůžeme souhlasit. Proto přicházíme s našimi protiargumenty:

1.       Velké brandy hlásí úspěch

Již delší dobu je zřejmé, že sociální sítě hrají významnou úlohu v marketingu řady velkých (nejen) zahraničních firem. Už z tohoto faktu vyplývá, že velké společnosti se nebojí investovat do sociálních médií a investice se jim evidentně vyplácí.

2.       Efektivní součást marketingového mixu

Nikdo rozumný netvrdí, že sociální sítě jsou samospásným řešením. Aby se investice vrátila, je nutné počítat s relevantním začleněním digitálních médií do komplexního marketingového mixu. Teprve správným propojením se můžeme dočkat odpovídajících výsledků.

3.       Zábava, která vydělává

Jaké jiné médium vám zaručí tak blízký a především oboustranný kontakt s vašimi zákazníky, když ne sociální sítě? Díky Facebooku či Twitteru promlouváme ke své cílové skupině ne v rámci často ignorovaného reklamního bloku, ale zcela přirozeně během volného času tráveného komunikací s přáteli.

4.       Je trendy kritizovat trendy?

A konečně, není přeci jen trochu povrchní přidat se k módní vlně kritiky sociálních sítí a zároveň je obviňovat z přílišné trendovosti? Možná nastal čas zamést si před vlastním prahem.

Možná tedy jsme „puberťácky okouzleni“ sociálními sítěmi, jak píše Daniel Köppl, ale velmi dobře víme, že smysl to má.

image